W ostatnim okresie coraz bardziej powszechna jest fotowoltaika? Co to właściwie jest, czym zajmuje się ta branża?

Posted on 19/11/2018 9:51am

Tak prawda, iż w ostatnim czasie bardzo popularnym pojęciem jest fotowoltaika. Czym właściwie jest? Jest to dziedzina techniki oraz nauki, jaka trudni się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. To więc tworzenie prądu elektrycznego ze słonecznego promieniowania przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego. Fotowoltaika, choć jest droższa niż sposoby konwencjonalne, to znajduje zastosowanie w wielu branżach.


panele słoneczne
Author: Solar Farm - Solar energy power plants
Source: http://www.flickr.com
Przede wszystkim jest ekologiczna, a to bardzo istotne tam, gdzie ekologia jest bardziej ważna niż ekonomia. Jest też praktyczna, gdyż promieniowanie słoneczne jest jak najbardziej wszędzie dostępne. Najbardziej ważnym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych pozostaje wafel krzemowy, ale tylko krystaliczny. Z jednego ogniwa bez kłopotu może wytworzyć prąd - gniazdka multimedialne - o mocy 1-6,97 W. W celu powiększenia uzyskanych rezultatów, ogniwa złączone są w moduły fotowoltaiczne. Ogniwa tego rodzaju są stosowane także w technice kosmicznej. Posiadają faktyczne zalety, gdyż są bezobsługowe oraz żywotne.

Wytrzymują więc 25 lat. Oprócz tego są używane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń, przykładowo świateł drogowych. Zaczynają również być coraz bardziej wykorzystywane na różnych budynkach, w szczególności tych oddalonych od sieci energetycznych. Ogniwa fotowoltaiczne używane są także w użytkowej elektronice, zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo-rozliczeniowych gazu ziemnego, wzmacnianiu w zasilanie (gwarancja zasilanie od Prototypownia) automatyki przemysłowej jak również w wyprodukowaniu energii w elektrowniach słonecznych. Sprawdź witrynę producenta: Ogniwa tego typu coraz częściej używane są też do użytku domowego.


energia słoneczna
Author: OiMax
Source: http://www.flickr.com/
Mylone są one jednakowoż często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że potrafią przekształcać energię promieniowania słonecznego w ciepło. Fotowoltaika, jako dziedzina, jaka odpowiada za tworzenie energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, czyli Słońca, bardzo błyskawicznie się rozwija. Trzeba więc przypuszczać, że w nieodległej przyszłości będzie coraz częściej używana. Należy mieć taką nadzieję, gdyż dzięki temu energia będzie mniej kosztowała, a środowisko w lepszym stanie. Dla osób, które już teraz na poważnie pragną się zaznajomić z tym tematem polecane są fachowe sklepy, w jakich jesteśmy w stanie nabyć konieczny sprzęt, jak ograniczniki fotowoltaika. Tutaj: możesz dowiedzieć się ciekawej, praktycznej wiedzy na ten temat.

Tags: słońce, Energia, zasilanie, ekologia