Typy aparatów elektrycznych stosowanych w elektrycznych pojazdach trakcyjnych.

Posted on 12/11/2021 7:27am

Na początku artykułu omówimy czym w ogóle są aparaty elektryczne mające zastosowanie w elektrycznych pojazdach trakcyjnych, następnie zostaną zaprezentowane różne rodzaje tych aparatów.


Spróbujemy uporządkować tutaj inFormacje dotyczące odbiorników.


Te elektryczne aparaty o których będziemy tutaj rozprawiać to odbieraki prądu, zwane także pantografami.

Czy czytany artykuł jest dla Ciebie pasjonujący? Jeśli tak, to wejdź również na pomocne artykuły (https://www.all-secure.pl/), które zawierają absorbujące informacje - one wciągną Cię totalnie.

Odbieraki prądu odbieraki prądu to jedne z ważniejszych części składowych trakcyjnych pojazdów. Są one przeznaczone do pobierania energii elektrycznej z trakcyjnej napowietrznej sieci przez pojazdy szynowe. Odbieraki prądu są bardzo często instalowane na dachu tramwaju bądź lokomotywy. Zdarza się, że odbieraki prądu są mocowane po bokach elektrycznych pojazdów, lecz jest to rzadko spotykane zjawisko.


Współcześnie rozróżniamy następujące typy odbieraki prądu: łyżwowy odbierak, tyczki, rolkowy odbierak, belkowy odbierak, odbierak prętowy. Odbieraki używane dawniej to odbierak ramkowy, odbierak zwany pałąkiem i także odbierak typu lira.
snapchat
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com


Odbierak łyżwowy jest przeznaczony do odbierania prądu z prądowych szyn i jest ma zastosowanie głównie w metrach. Troleje, które potocznie są nazywane też tyczkami lub szelkami są służą do pobierania prądu z trakcyjnej sieci napowietrznej. Troleje są montowane w trolejbUSAch. Odbierak rolkowy jest wykorzystywany głównie w górnictwie.


Wysoka wrażliwość na kierunek jazdy odbieraka belkowego była powodem zawieszenia jego produkowania. Odbierak prętowy znalazł zastosowanie głównie w górskich kolejkach w wesołych miasteczkach.

Tags: USA, Forma, pojazd, typ