O „konkursach z nagrodami” oraz różnicach między loterią promocyjną a konkursem

Posted on 08/07/2018 7:19am

Organizacja promocyjnych konkursów jest jednym z na ogół wykorzystywanych środków w kampaniach reklamowych produktów, usług czy wydarzeń.


Konkursy takowe opierają się na ciekawej marketingowo interakcji organizatora a także uczestnika.
organizacja loterii
Author: SteelSeries
Source: SteelSeries


Obecnie konsumenci są nieustannie otoczeni szeregiem quizów, promocji oraz tym podobnych akcji marketingowych, jakie wprowadzić mają na rynek nowy towar lub usługę, albo też podnieść sprzedaż artykułów bądź usług już znanych na rynku. Przy organizacji promocyjnych konkursów trzeba zwrócić uwagę na ważne detale formalnoprawne. Czasami bowiem pewne jego fragmenty, wdrożone nawet w niezamierzony sposób, są w stanie sprawić, iż konkurs promocyjny przestanie być konkursem, natomiast stanie się loterią promocyjną i podlegać może badaniu poprzez urzędników celnych.


Organizacja loterii to całkowicie odrębny wariant akcji reklamowej, który został uregulowany w sposób szczegółowy w rozporządzeniu o hazardowych grach. Organizacja loterii winna być zgodna z wymogami ww. ustawy, na podstawie zezwolenia udzielanego poprzez właściwego miejscowo dyrektora izby celnej. Przedsiębiorcy przygotowujący „turnieje z nagrodami” nie występują o napomknięte zezwolenie, bo są przekonani, że aranżują konkurs, a nie loterię. Zamiar organizatora, a także nazwa przedsięwzięcia nie ma w tym miejscu jednakże znaczenia. O ile „konkurs z nagrodami” będzie zawierał wskazane elementy charakterystyczne dla loterii, to akcja taka w ujęciu formalnoprawnym stanowiła będzie loterię promocyjną ze wszelkimi tego konsekwencjami.
Organizacja loterii promocyjnej bez należytego zezwolenia a także z naruszeniem pozostałych wymogów regulacji o grach hazardowych, może pociągać za sobą ciąg negatywnych konsekwencji dla organizatora a także uczestników „konkursu”.

Tags: lot, biznes, moc, sprzedaż