Wydajne metody cięcia metalu

Posted on 19/12/2022 1:16pm

Blacha jest wyrobem hutniczym o nadzwyczaj szerokim przeznaczeniu. Począwszy od tak banalnych przedmiotów jak konserwy poprzez wszelakiego rodzaju opakowania specjalistyczne tj. butle na gaz używane w domostwach i przemyśle uniwersalność tego produktu wypływa jego cech - z jednej strony zachowuje przymioty tworzywa z którego butla jest wykonana np. stali, łącząc je z elastycznością którą daje cienki arkusz który można praktycznie swobodnie kształtować.

Sposobów na kształtowanie blachy jest sporo, w zależności od wymagań można blachę poddać gięciu tłoczeniu lub walcowaniu. Działania takie zwiemy obróbką plastyczną na zimno, oznacza to że nie oddziałujemy np. na płachtę blachy przy pomocy dużej temperatury. Takowe działania konieczne są w przypadku kiedy produkt jaki realizujemy z blachy powinien być nie jedynie odporny ale nieprzenikliwy. Takim procesom na przykład poddawane są blachy do barek. Zaletą wspomnianego sposobu obróbki jest duża precyzja wykonania elementów - nie trzeba nikogo przekonywać jak istotne jest precyzyjne połączenie elementów kadłuba barki. Nie starczą tu tylko właściwości jakie ma blacha - zapraszam tutaj... - do barek.Source: sxc.hu
Następnym przykładem gdzie lepiej jest zastosować właśnie tę technikę modelowania metali jest wykorzystanie blachy do konstrukcji maszyn budowlanych. Blacha >> http://www.hmlnosewicz.pl do dźwigów musi być nie tylko wytrzymała ale również często powinna mieć charakterystyczne kształty jakie możemy pozyskać wyłącznie poprzez walcowanie bądź gięcie. Opisane metody jakim poddawana jest np. blacha do dźwigów to wyłącznie drobny przykład. Jedną z bardzo popularnych strategii jest cięcie. Może być ono wykonane wieloma sposobami zależnie od tego jakiej grubości jest blacha.

Możemy zatem wycinać za pomocą lasera lub palnikiem gazowym. To ostatnie podejście jest chyba w największym stopniu znane i rozpowszechnione, jednak współczesna technika pozwala na wykorzystanie wydawało by się niecodziennych sposobów. Przykładem może tu być cięcie z pomocą strumyka wody (jest to bardzo ekologiczna metoda obróbki blachy). Nie jest to metoda toksyczna i pozwala na wielokrotne użycie tej samej wody w przebiegu cięcia, co dodatkowo przyczynia się do ochrony przyrody.

Tags: woda, obróbka, gięcie, tłoczenie