Nowoczesna technologia jako metoda na tańszą produkcję

Posted on 13/08/2015 3:20pm

Współczesna technologia ułatwia nam żywot od takich cacek jak smartfony zacząwszy które na przykład pomogą nam organizować zadania na dzień następny po narzędzia wykonujące o wiele bardziej skomplikowane funkcje.


Lasery lekarskie to urządzenia jakimi w sposób prędki i - co istotne - precyzyjny możemy dokonywać niezbędnych zabiegów przy czym umiejętnie użyte urządzenie nie pozostawia trwałych blizn co nie było by możliwe w przypadku tradycyjnego skalpela. Również pozostałe sfery gospodarki korzystają na współczesnych technologiach, przykładem może tutaj być sektor motoryzacyjny lub lotniczy, w których w ośrodkach badawczych realizuje się prototypy napędów bądź całych samochodów. Proces planowania praktycznie w całości przebiega na ekranie komputera. Inżynierowie w wirtualny sposób weryfikują swoje idee.

technologia drukowania 3D
Author: Carlos Pacheco
Source: http://www.flickr.com
Użycie komputera nie wyłącznie przyśpieszyło zadania lecz też wpłynęło na obniżenie kosztów. Możemy bowiem na ekranie komputerów symulować dowolne zdarzenia a także ich wpływ na nowo powstały fragment czy mechanizm. Jeśli coś nie wyjdzie można w prosty a także tani sposób poprawić możliwe błędy i dopiero gdy wszystko jest gotowe wyprodukować model na jakim będą przeprowadzone ostateczne eksperymenty w rzeczywistych warunkach.

Dziś do wytwórczości modeli testowych wykorzystuje się jeszcze w wyższym stopniu zaawansowane procedury jak wydruk 3D. Pozwala on na względnie szybkie wyprodukowanie wzorników oraz sprawdzenie na przykład wzajemnego dopasowania części co ma duże znaczenie w szczególności w wypadku projektów aeroplanów czy innych, równie precyzyjnych oraz drogich założeń. Z kolei skanowanie 3D przydaje się wszędzie tam, gdzie niezbędny jest dokładny pomiar obiektu a z jakichś powodów nie może się to odbyć poprzez dotykanie przedmiotu.


Wracamy do medycyny - w sytuacjach gdy trzeba pacjentowi wykonać np. model czaszki albo innego organu w celach wykonania precyzyjnej protezy skanowanie 3D sprawdza się rewelacyjnie dlatego że jest procedurą bezdotykową. Badany obiekt bądź organ jest odwzorowywany za pomocą siatki stworzonej za pomocą lasera a później druk przestrzenny pozwala na wykonanie nadzwyczaj dokładnego wzornika protezy.

Tags: komputer, laser, produkcja