Na czym polega spawanie, jakie mamy jego rodzaje? Co powinniśmy wiedzieć o najbardziej znanych technikach spawania?

Posted on 19/12/2022 1:14pm

Jeśli ktoś nie ma do czynienia ze spawaniem, lub spawa raz na jakiś czas, to tak naprawdę nie wie, iż istnieje jego wiele rodzajów. To nie jest zbytnio istotne dla przeciętnego człowieka, jednakowoż kiedy zaczynamy się tym interesować coraz częściej, to powinniśmy poznać najbardziej powszechne techniki. Zwłaszcza w zakresie typu spawanie konstrukcji stalowych. Jakie są?

Spawanie
Author: Aiko, Thomas & Juliette+Isaac
Source: http://www.flickr.com
Początkowo powinniśmy poznać spawanie łukowe elektrodą otuloną. Jest to także nazywane jako metoda MMA. Jest to najstarsza i najbardziej powszechna metoda spawania łukowego. W tego rodzaju metodzie stosowana jest elektroda otulona, złożona jest ona z metalowego rdzenia, który pokryty jest sprasowaną otuliną. Między końcem elektrody a spawanym materiałem wytwarzany jest łuk elektryczny. Rozjarzenie łuku ma charakter kontaktowy, następuje to poprzez dotknięcie końcówki elektrody do materiału spawanego. Elektroda tak więc topi się, zaś krople stopionego metalu elektrody przemieszczane są poprzez łuk do jeziora spawanego metalu.

To sprawia, że może się stworzyć spoina. Spawacz powinien dosunąć elektrodę w miarę jej stapiania do spawanego przedmiotu, dzięki czemu jest w stanie utrzymać łuk o ustalonej długości i w tym samym momencie przesuwać jej topiący się koniec wedle linii spawania.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeśli tak, to w najnowszej treści (https://www.rathgeber.pl/loga-3d-emblematy-i-napisy) też odnajdziesz coś, co będzie godne Twojej uwagi. Kliknij więc tu!

Następną metodą spawania jest metoda TIG. O co w niej chodzi? Łuk elektryczny jest zainicjowany przez potarcie elektrodą wolframową w spawany materiał. Inny sposób jest bezdotykowy, a dzieje się tak dzięki działaniu układu jonizatora - więcej .

W takim spawaniu uchwyt spawalniczy popychany jest jedną ręką, w czasie jak druga dostarcza materiał dodatkowy, jest nim pręt. Ręczne podawanie spoiwa ma charakter przerywany, więc wymaga konkretnej wprawy. Po wstępnym nagrzaniu materiału nieruchomym uchwytem spawacz musi dosunąć pręt (szczegółowe informacje) w jeziorko, ażeby następnie go odsunąć i dosunąć łuk w kierunku spawania. Interesująca i pomocna jest także technika MIG/MAG. Rozjarzenie łuku ma miejsce po naciśnięciu przycisku na uchwycie spawalniczym. Ma ono charakter kontaktowy.


Wysuwający się drut z określoną prędkością stapia się, a za pomocą zjawiska samoregulacji długość łuku jest w stanie pozostać na ustalonym poziomie. Po rozpoczęciu spawania trzeba uchwyt spawalniczy przemieszczać równomiernie wzdłuż spoiny. Warto obserwować kształt spoiny, trzymać stałą pozycję a także odległość uchwytu od spawanego przedmiotu - kliknij tu. Spawacz musi przez ten okres koncentrować się na tworzeniu prawidłowej spoiny, gdyż moment nieuwagi jest w stanie spowodować powstanie błędów. Jeśli tak się stanie, trzeba przerwać spawanie, a później je wznowić.

Tags: metal, elektroda, TIG