Czym są i jakim sposobem funkcjonują serwery?

Posted on 29/08/2018 5:57pm

Serwer to program, który zaświadcza usługi na rzecz przeróżnych innych programów, w większości wypadków serwery korzystają z innych pecetów, które są podłączone do sieci. Ponadto serwerem nierzadko określane są też inne komputery, jakie świadczą tego typu usługi. Serwerami określa się również systemy oprogramowania, jakie upowszechniają zasoby, takie jak bazy danych, pliki czy internetowe łącza.

serwer, it
Author: tomasz przechlewski
Source: http://www.flickr.com
Jako serwer można wykorzystać typowy komputer, jeśli jednak zależy nam na jak najlepszej oraz najwyższej jakości oraz całym wykorzystaniu ewentualności serwera, to powinniśmy wybierać maszyny, jakie są do tej funkcji oddane. Maszyny te są wyposażone w fachowe i szybkie dyski twarde, są dostosowane do długiej i stałej pracy, co więcej posiadają wydajne procesory i dużą ilość pamięci RAM.

Serwery to maszyny, jakie muszą być niezawodne. Wobec tego mają 2 i nawet więcej zasilaczy oraz awaryjne zasilanie. Mało tego serwery powinny znajdować się w stosownych pomieszczeniach, jakie powinny być klimatyzowane i wentylowane - więcej na Serwery podłączone są do Internetu szybkim łączem, dzięki czemu możliwe jest współdzielenie zasobów. Z Sieci może więc korzystać masa ludzi zarazem. Współdzielenie zasobów zwykle odbywa się na zasadzie konsument-serwer lub również na zasadzie połączeń Peer-to-peer.


Serwery zdołają działać na różnorodnego rodzaju oprogramowaniach, aczkolwiek zazwyczaj użytkuje się takie systemy operacyjne, jak OS X, AIX, FreeBSD bądź Microsoft Windows Server 2008 lub też 2012. Dzięki serwerom w Internecie wolno realizować niezmiernie mnogość rozlicznych usług, zezwalają one na obsługę poczty mailowej, różnorodnych stron internetowych, komunikacji online czy przesyłania plików.

Współcześnie zdołamy wyróżnić także serwery muzyczne, serwery plików, aplikacji i baz danych, ponadto istnieją również serwery WWW, OPC oraz serwery internetowe. Warto dowiedzieć się w jaki sposób funkcjonują poszczególne serwery oraz którą praktyczną funkcję pełnią.

Tags: WWW, RAM, usługa, OS X