Czym jest Dobra Praktyka Higieniczna oraz jakim sposobem należy ją wprowadzić?

Posted on 14/10/2021 7:29am

Dobra praktyka higieniczna, inaczej ghp, to procedury oraz wytyczne, jakie dotyczą aspektów higienicznych. Jest to pilne narzędzie do utrzymania porządku i schludności i higieny w zakładzie. Zasady te znajdują się w zakładowych Księgach Higieny w firmach, które przylegają do sektora żywnościowego. Normy te mogą odróżniać się od siebie, w zależności od tego, jak potężny jest dany zakład. W jednym zakładzie zdoła być nawet parę Ksiąg Higieny, w szczególności jeżeli mamy do czynienia z dość wysokim przedsiębiorstwem lub firmą.
Niezmiernie znaczące jest to, aby Księga Higieny była przejrzysta, dzięki czemu łatwo można dodawać następne zasady lub je usuwać. Nie ma też kłopotów z odnalezieniem poszczególnych zasad, jakie znajdują się w Księdze.

Wejdź na proponowany link, a zgłębisz informacje na opisywany wątek jeszcze w większym stopniu - z pewnością okażą się ciekawe i totalnie Cię pochłoną.

Szkolenie BHP
Author: Campus Party Brasil
Source: http://www.flickr.com


Bez wątpienia w Księdze Higieny powinny odnaleźć się zasady, które rzetelnie prezentują procedury realizowania poszczególnych zabiegów higienicznych w zakładzie. Między innymi są to: częstotliwość mycia powierzchni a także pomieszczeń produkcyjnych czy urządzeń, czas mycia czy także częstotliwość szkoleń dla pracowników. Księga nieraz jest podzielona na rozdziały, w pojedynczych rozdziałach mieści się opis firmy czy też zakładu, schludność personelu, mycie, dezynfekcja, a także weryfikacja, specyfikacja środków oraz urządzeń i szkolenie ghp czy też szkolenie ISO. Pracownicy systematycznie powinni odbywać tego typu szkolenia.
Każdy z tych rozdziałów ma obowiązek być dokładnie napisany, muszą odnaleźć się tam najważniejsze informacje. To niezmiernie istotne, by w zakładzie przeważała dobra praktyka higieniczna, albowiem ma się tam styczność z żywnością, jaka następnie trafia na półki sklepowe. Nie można dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań, które mogłyby sprawić, iż dana żywność zostałaby skażona poprzez wirusy lub bakterie. Wypada też walczyć ze każdymi zaniedbaniami oraz podejmować wyśmienite kroki i działania zapobiegawcze lub likwidujące takie zaniedbania.

Zaintrygował Cię niniejszy wpis? Jeśli tak, to niewątpliwie zainteresuje Cię także ten ważny link - on odwołuje się do podnoszonej tematyki.

Każdy pracownik zakładu ma obowiązek respektowania zasad, jakie znajdują się w Księdze Higieny.

Tags: szkolenia, zakład, Księga Higieny