Co to jest świadectwo wzorcowania i w jakim miejscu posiada ono swe zastosowanie?

Posted on 08/07/2020 8:02am

Czy wiesz, skąd jest wiadome, iż jeden kilogram to właśnie 1 kilogram? Więc standard 1 kg jest przechowywany w skarbcu Między krajowego Biura Miar i Wag w Sevres niedaleko Paryża.
wodomierz
Source: flickr.com


Dobitnie jest ich tam sześć i od 1889 roku był wyjmowany zaledwie 3 razy.


Polska zakupiła swoją kopię wzoru 1kg w 1951 roku oraz stąd zaczerpnięta była jego nazwa - "51". A z jakiego miejsca jest wiadome, że 1 kilogram to akurat 1 kg? Więc standard był wykonany, jak to zostało wymienione wcześniej, w Biurze Miar i Wag, czyli przez ludzi nauki w rządowym instytucie. Jego duplikaty z kolei mają tak zwane świadectwo wzorcowania, czyli certyfikat potwierdzający fakt, iż z danego narzędzia można by korzystać jako ze wzoru. Takie świadectwo wzorcowania zawiera rezultaty tzw. wzorcowania narzędzia pomiarowego oraz zaświadczający, iż wzorcowany instrument pełni określone wymagania pomiarowe. Warto dodać, że świadectwo wzorcowania to 1 z podstawowych dokumentów, jakie pozwalają na zachowanie tzw. jedności pomiarowej.


świadectwo wzorcowania
Author: Sony
Source: Sony


Pozostałymi słowy, gdyby nie świadectwo wzorcowania, które muszą posiadać wszyscy producenci różnorodnych wag, w rzeczywistości 1 kilogram oznaczałby dla różnorodnych osób coś zupełnie odmiennego. A wszakże wielokrotnie od wagi zależy cena jakiegokolwiek towaru. Czy to w jakimkolwiek sklepie czy to w placówce pocztowej przy wysyłaniu przesyłki. Jak się więc okazuje, świadectwo wzorcowania to niezwykle istotny akt również dla ludzi nieuświadomionych takiego pewnika.
Naturalnie analogiczne świadectwo wzorcowania muszą posiadać także odmienne ogólnie znajome miary lub urządzenia. Dla przykładu co byłoby, gdyby prędkościomierze w samochodach nie zostały skalibrowane wg tego samego wzoru?

Tags: rzeczy, moc, pomiar, dane