Co to jest odprawa celna przed lotem i jak się do niej odpowiednio przygotować?

Posted on 07/02/2020 7:47am

Pierwsza w życiu wyprawa samolotem to bardzo emocjonujące przeżycie. Personel portów lotniczych chętnie pomoże klientom przejść przez odprawę i wyjaśni wszystkie obawy. Prawie 20 milionów podróżnych skorzystało w zeszłym roku z oferty rodzimych terminali. Transport lotniczy w naszym kraju to nie jedynie wyprawy zagranicę, ale także połączenia pomiędzy największymi aglomeracjami.

Transport samolotowy
Author: Roel Hemkes
Source: http://www.flickr.com
Bez względu na rodzaj podróży, każdy podróżujący jest zobowiązany przejść te same etapy procedury. Odprawa celna to najważniejszy krok przygotowań do odlotu. Tylko w samym lotnisku imienia Fryderyka Chopina w stolicy znajduje się ponad 100 miejsc do odprawy. Na terenie portu lotniczego powieszone są tablice z informacjami. Podróżni mogą przeczytać na nich komunikat, do których stanowisk powinni się kierować pasażerowie konkretnych firm lub rejsów. Wiadomości udzielają też punkty informacyjne. Informacje telefoniczne pracują 24 godziny na dobę - .

W czasie odprawy celnej, obsługa portu lotniczego kontroluje dokumenty podróżnego – jego paszport , zależnie wizę, jeśli jest wymagana plus bilet albo potwierdzenie rezerwacji miejsca na pokładzie. Pasażer dostaje kartę pokładową oraz poświadczenie oddania walizki. Karta pokładowa to podstawowy dokument, który umożliwi wejście do samolotu. Przed startem, pasażer może jeszcze skorzystać z dodatkowej korzyści – kupić coś w strefie bez cła.


Transport lotniczy bardzo szybko rozwija się w całej Europie. Też Polska ma powody do dumy. Powstają nowe połączenia i terminale, a rodzimy transport lotniczy co rok wzrasta aż o piętnaście proc. Pierwszy rejs to bez wątpienia stresujące doświadczenie, ale warto pamiętać, że odprawa celna prowadzona jest sprawnie, a kadra portu z chęcią odpowie na wszystkie pytania. Informacje wyświetlane są na tablicach, a w razie pytań śmiało można dzwonić pod numer infolinii. Szczegółowe informacje można także przeczytać na stronie online lotniska, z którego mamy zamiar skorzystać.

Tags: port, paszport, infolinia, przewoźników, lotnisk